Bezetz i fasfolki
Kolejna część słownika (terminów krawieckich i szewskich) powstała przy pomocy pana Mariana Kowalczyka. Pan Marian pracuje u Zaremby na Kruczej od 1978 roku, a w zawodzie krojczego jest od 60 lat. Przy okazji zbierania materiałów do raportu nt. firmy Zaremba, uciąłem sobie z nim pogawędkę i ustaliłem parę terminów krawieckich. Oto one:
kozerka- miejsce łączenia klapy i kołnierza (ang. gorge). Kozerka może mieć różne kształty, zwykła, rozwarta jest pod kątem bliskim 90 stopni, frakowa ma ostrą klapę wysuwającą się do góry (nieodłączny element marynarki dwurzędowej).
szlic- rozcięcie z tyłu marynarki (ang. vent). Mogą być dwa szlice, po bokach, albo jeden po środku. Ten, najczęściej spotykany jest w marynarkach sportowych.
listewka- patka materiału przykrywająca rozporek.
lafsztyk- pasek materiału po wewnętrznej stronie rozporka.
bezetz- brzeg marynarki na froncie od końca klapy (czyli okolicy środkowego guzika) do dołu. Bezetz może opadać prosto, albo być rozwarty, nadająć marynarce formę litery X (gdzie owrarcie klap jest górnym V owego iksa, a rowarty bezetz odwróconym, dolnym V, z guzikiem po środku).
boczek- boczna część marynarki, z talią.
patka- klapka kieszeni
fasfolki- obszycie kieszeni (ang. jets). W marynarkach smokingowych często robione z jedwabiu, którym wykańcza się klapy.
kieszeń nakładana- kieszeń naszyta na marynarkę- nie wymaga rozcinania materiału.
Komentarze
Pozdrawiam, Tomek
Peter P
Czy ktoś z czytelników miał jakieś doświadczenie z krawcem Buczyńskim (http://www.buczynski-tailoring.pl/index.pl.html)
W niedalekiej przyszłości mam zamiar uszyć dwa garnitury i p. Buczyński jest na mojej liście krawców.
Jerzy J