Angielki, wiedenki?
U Jana Wielądka znalazłem stary (pewnie z lat 60-tych) katalog Johna Lobba. Przy jego pomocy chcę przypomnieć polskie nazwy różnych stylów butów. Pan Jan pomógł mi storzyć ten "słownik".
angielki
Golfy angielki
angielki z łatą na przyszwie i przecięciem na nosku
wiedenki (tu lakierowane)
golfy wiedenki (tu dwukolorowe)
arty
mokasynki na klamrę
mokasynki na klamrę, z łatą i rozciętym noskiem (tu na podwójnej podeszwie)
wiedenki wiatrówki
Jak widać dwa podstawowe style to wiedenki (z zamkniętą przyszwą), czyli oxfords, oraz angielki (z otwartą przyszwą), czyli derbys.
To oczywiście nie są wszystkie style. Do wymienionych trzeba jeszcze dodać lotniki, czyli buty, których cholewka jest wykonana z jednego kawałka skóry, zszywanej z tyłu, lub boku pięty.
Komentarze
Istnieją też lotniki bez żadnego szycia: http://www.dimitribottier.com/1.aspx
Pozdrawiam
Pozdrowienia
Buty dzielimy na Oxford i Chelsea. Te pierwsze to polbuty, ktorych nazwa wziela sie podobno od tego, ze w XVII wieku takie obuwie zaczeto nosic na uniwersytecie w Oxfordzie. Drugie to buty siegajace nad kostke.
Oxfordy mozna podzielic na:
- Derby (lub Gibson dla butow damskich).
Wystepuja tez pod nazwa Blucher od nazwy pruskiego feldmarszalka z bitwy pod Waterloo, ktory podobno nakazal uszyc buty dla swojej armii z takim wlasnie szurowaniem.
- Balmoral (lub w skrocie Bal) nazwane tak od szkockiego zamku, w ktorym to krolowa Wiktoria kazala takie buty uszyc swojemu mezowi Albertowi.
Czesto mylnie nazywane "Oxford".
Pozdrawiam,
Milos Dr