nowy adres

2/27/2011

Prawidła.
Prawidła to niezbędne akcesoria w każdej szafie. Ale jakie powinny być żeby spełniały swoją rolę ? But po całym dniu chodzenia powinien wrócić do swojego kształtu. Schnąc dobrze naciągnięty na prawidło, wraca do swojej formy. Marszczenia skóry wygładzają się, prostuje się podeszwa. To przedłuża żywotność buta. Ale… jest tu parę drobnych niuansów, o których warto pamiętać.  Według jakich prawideł wybrać więc prawidła?

Sporna jest kwestia czy prawidła wkładamy do buta zaraz po zdjęciu z nogi, czy dajemy butom chwilę „odpocząć“.  Ja wkładam prawidła zaraz po zdjęciu butów z nóg. Wydaje mi się, że jeszcze ciepłe, łatwiej wrócą do swojej formy. Po drugie- prawidła powinny odpowiednio wypełniać but. Dopasowanie na długość jest tu najmniej ważne. Myślę, że najprostsze modele prawideł (takie jak na zdjęciu powyżej), są zupełnie nieskuteczne.Nosek (i pięta) to najtwardsze i najmniej narażone na odkształcenia części buta. Ważniejsze jest, żeby prawidła wypełniały but na szerokość i w podbiciu. Z moich obserwacji wynika, że prawidła najczęściej są za niskie w podbiciu i nie wystarczająco wypełniają butów w tym miejscu. Czy prawidła dobrze leżą na szerokość wystarczy sprawdzić ściskając but w najszerszym miejscu. Nie powinno się dać wyczuć żadnej przestrzeni. Warto kupować prawidła trzyczęściowe, bo te można śrubokrętem wyregulować na szerokość (śruba regulująca znajduje w środkowym otworze z boku w znanych mi modelach). 


Prawidła nie powinny zbyt mocno naciskać na piętę. Łatwym rozwiązaniem są prawidła ze sprężynami w środku. Same będą regulowały nacisk. 

Drewniane są najlepsze bo absorbują wilgoć. Podobno najlepiej robi to drewno cedrowe, w dodatku wydzielając pachnące olejki eteryczne. Niezależnie od tego z jakiego drewna są wykonane, nie powinny być lakierowane bo skutecznie przeszkadza im spełniać swoje zadanie.

Zamawiając buty na miarę zamawiajmy je od razu z prawidłami. Szewc dopasuje prawidła do nowej pary. Te na pewno będę idealne. 

17 komentarze:

As Usual pisze...

Bardzo przydatne informacje! dziękuje :)

Anonimowy pisze...

Niestety tym razem wpis bardzo ogólny i nieciekawy. Autorowi chyba powoli zaczyna brakować inspiracji oraz motywacji do kolejnych rzeczowych recenzji.

Macaroni Tomato pisze...

Drogi Anonimie, na blog zaglądają osoby o różnym "stopniu zaawansowania". Muszę myśleć też o nich. Myślę, że przypomnianie od czasu do czasu podstaw jest ważne i ma sens.

Anonimowy pisze...

Witam,

pozwolę sobie nie zgodzić się z opinią, że najprosze prawidła "sprężynowe" są nieskuteczne.

Od dłuższego czasu z dużą uwagą podchodzę do pielęgnacji obuwia. Mam kilka par i nigdy nie chodzę w jednej dwa dni pod rząd, poza tym każdą staram się troskliwie pielęgnować.

Używam prawideł sprężynowych. Uważam, że doskonale spełniają swą funkcję, usuwając załamania tam, gdzie one powstają.

Po roku użytkowania buty nadal są w bardzo dobrym stanie, zachowując pierwotną formę.

Zgodzę się - pewnie prawidła śrubowane byłyby lepsze. Nie ma co dyskutować, choćby dlatego, że lepiej zadbają o tył buta (choć ten - jak Pan napisał - nie jest szczególnie podatny na uszkodzenia).

Należy jednak pamiętać, że prawidła takie są kilkakrotnie droższe. Laikom, do których kieruje Pan post (jak sam Pan zauważył), nie należy odradzać stosowania nawet najprostszych prawideł. Zawsze poprawią one kondycję butów (moim zdaniem - zadowalająco) i z pewnością stanowią dobre rozwiązanie "na początek". Można od razu kupić kilka par.

Taki wydźwięk ma natomiast Pana wpis.

Porównanie cenowe:

prawidła pełne to około 100zł wzwyż.
prawidła sprężynowe (drewno) to ok. 25zł.

Wojciech Słowacki pisze...

Całkowicie nie zgadzam się z tym co napisał "Anonimowy". Wpis jest jak najbardziej w porządku - nie zawsze trzeba dogłębnie coś opisywać albo też skupiać się na jakiejś bardzo szczegółowej kwestii. Nawet jeśli wpis jest ogólny to dla wielu ludzi może być pierwszym zetknięciem się z danym zagadnieniem i furtką do dalszego zbadania tematu. Nie uważam też, aby wpis był nieciekawy, ja się dowiedziałem z niego paru jak najbardziej ciekawych i przydatnych rzeczy.

Anonimowy pisze...

Zaletą bloga prowadzonego przez Pana Wojtka jest przede wszystkim jego pół-profesjonalny i elitarny charakter. Według mnie największą jego siłą są artykuły rzeczowe i bardzo szczegółowe z dużą ilością technicznych szczegółów. Jeżeli to właśnie tutaj dowiedziałeś się czym są prawidła do butów i dlaczego drewniane są lepsze od plastikowych, a kalibrowane od sprężynowych to znaczy, że znalazłeś się tutaj jedynie przez przypadek. Niestety takie są konsekwencje sławy - tysiące przypadkowych osób będą jeszcze przez najbliższe miesiące (po emisji odcinka programu DDTVN z Panem Wojtkiem jako gościem) wchodzić na blog oraz forum bespoke i pytać się, czy jest "ok" jeżeli założą białe trampki i marynarkę od D&G. Przykro mi, ale prawda jest taka że mapa stylowej Warszawy to dobry teoretycznie pomysł, który okazał się klapą między innymi dlatego że tłumy podnieconych yuppies ruszyły szturmem zdobywać zakłady krawieckie, nie mając przy tym absolutnie żadnego pojęcia o stylu i elegancji.

Pozdrawiam

coldclove pisze...

Świetnie recenzujesz! Dodaję do obserwowanych, bo takich blogów nie "spotyka się" codziennie. Pozdrawiam :)

Macaroni Tomato pisze...

Anonimowy, skąd informacja że tłumy podnieconych yoppies ruszyły do zakładów krwieckich?

Anonimowy pisze...

Uważam, że wpis dotyczący prawideł jak najbardziej na miejscu. Wielu ... zaprawdę wielu eleganckich mężczyzn korzystających z dobrego markowego, nawet miarowego obuwia defasonuje je zapominając, bądź też nie wiedząc, że drewniane prawidła to absolutnie konieczność. Nic nie zastąpi dobrego jakościowo cedru. Dobry szewc Ci prawdę powie :)

Anonimowy pisze...

Macaroni, swoją opinię bazuje na doświadczeniach w zakładach chociażby Godlewskiego lub Mazurczaka i Trzaski gdzie byłem świadkiem bardzo ciekawych "konfrontacji" tychże krawców z niedouczonymi dandysami aspirującymi do tytułu miejskiego eleganta. Nie martwię się jednak o zbytni wzrost cen, bo tak jak napisałem powyżej, przewiduję że to jedynie przejściowy trend.

Pozdrawiam

Wojciech Słowacki pisze...

"Jeżeli to właśnie tutaj dowiedziałeś się czym są prawidła do butów i dlaczego drewniane są lepsze od plastikowych, a kalibrowane od sprężynowych to znaczy, że znalazłeś się tutaj jedynie przez przypadek."

To może wprowadźmy karty wstępu na tego bloga, żeby co niektórzy czytelnicy mogli się bardziej dowartościować, że należą do elitarnej elity która nie trafiła nań przez przypadek tylko zapewne dostała specjalne zaproszenie pocztą? Co to są prawidła i że drewniane są lepsze niż plastikowe to wiedziałem, jednak nie wiedziałem że najlepsze jest drewno cedrowe i jak funkcjonują prawidła trzyczęściowe.
Założę się, że więcej osób miałoby pojęcie o stylu i elegancji gdyby nie napinanie "elitarnych miejskich elegantów" dla których wielkim problemem jest przebywanie wśród osób, które czegoś nie wiedzą.

Anonimowy pisze...

Panie Wojciechu, tutaj w żadnym wypadku nie chodzi o dowartościowanie się osób posiadających już pewną wiedzę na temat męskiego ubioru. Jest oczywistym faktem, że każdej osobie taka wiedza musiała być w pewnym momencie w jakiś sposób przekazana. Czego ja osobiście nie mogę pojąć, to wykorzystywanie pewnych salonowych standardów i kanonów do realizacji własnych pragnień o podniesieniu statusu społecznego, co opisałem na przykładzie wizyty u krawca miarowego bez uprzedniego przygotowania.

P.S. Karty wstępu, o których Pan wspomniał są według mnie jak najlepszym pomysłem w przypadku teatrów, filharmonii i muzeów. Żyjemy w tak zakręconym świecie, że często młodzież idąc do klubu ubiera się bardziej przyzwoicie aniżeli w przypadku wyjścia do opery.

Anonimowy pisze...

Wartościowy wpis. Więcej o butach i tym co z nimi związane poproszę.

Anonimowy pisze...

Jeżeli masz buty zrobione na obstalunek prawidła robi szewc na podstawie kopyta.

W inne ( kupione w sklepie buty ) poniżej 1000 pln wkładaj cokolwiek ! wiekszość butów ma piękne "czubiczki" - wygladają jak ciżemki.
Można je lubić, ale prawidło ich nie wypełni i im nie pomoże. Polacy !!! buty nawet te najtańsze potrzebują tez pasty . Te droższe na bazie olejków cedru.

Anonimowy pisze...

Wojtku czy wiesz może jakiej marki są buty pokazane na pierwszym zdjęciu?

Macaroni Tomato pisze...

Niestety nie wiem.

proceleusmatyk pisze...

http://www.edwardgreen.com