nowy adres

5/22/2010

Paski.


Pasek powinien być w kolorze butów i zrobiony z materiału o zbliżonej fakturze. Najczęściej nie ma problemów z zachowaniem tej zasady bo 99% naszych butów jest czarnych lub brązowych. Większość z nich ze skór licowych.

Kłopot zaczyna się kiedy nosimy buty w innym kolorze albo zrobione z innego materiału. Dla mnie taką problematyczną parą była ta para letnich angielek Grensona. Znalezienie paska z materiału o podobnym kolorze nie było łatwo, ale udało się. W dodatku w dość nieoczekiwanym miejscu, a mianowicie na małym stoisku z paskami w Złotych Tarasach. Stoisko mieści się na poziomie 2 przy głównym ciągu schodów obok Empiku. Zachęcony pierwszym zakupem zaniosłem próbkę zamszu aby dopasować pasek do nowych mokasynków od Wielądka. Sprzedawczyni poprosiła o zostawienie próbki. Obiecała, że przekaże ją właścicielce i jeśli tylko będzie to możliwe firma wykona dla mnie pasek na zamówienie. Kilka dni później właścicielka odezwała się z wiadomością, że nie udało się dobrać skóry podobnej do mojej próbki, jednak zaangażowanie i poziom obsługi klienta były tak ujmujące, że postanowiłem napisać o firmie Andrzej Kłoda. Tym bardziej, że to firma z przedwojennymi tradycjami (powstała w 1922 roku) pozostająca ciągle w rękach jednej rodziny. Jeśli chcecie kupić albo zamówić pasek zachęcam do wizyty w Złotych Tarasach.

7 komentarze:

Anonimowy pisze...

Mam małe pytanie odnośnie pasków. Czy są jakieś zasady ustalające jak zakłada się pasek - tzn. czy przy zakładaniu zaczynamy od lewych czy prawych szlufek?
Mam też pytanie nr 2 - ile paska powinno "zostać", tzn jaka powinna być mniej-więcej odległość od dziurki w którą wchodzi bolec klamry do końca paska - oczywiście jeśli jakaś norma to ustala :)
pozdrawiam
MMW

Macaroni Tomato pisze...

Nie znam takiej normy. Na zdrowy rozum kierunek nie ma znaczenia i zależy chyba od tego czy jesteś prawo czy lweoręczny. Paski kupuje się tak aby zapinały się gdzieś na środkowa dziurkę. Dzięki temu mamy "manewr" w dwie strony na wypadek zmiany wagi.

Anonimowy pisze...

Po paru miesiącach, ale jednak pozwolę sobie wtrącić swój komentarz do tych rozważań. A więc są zasady, które ustalają jak zakłada się pasek. Klasyczne paski męskie (do garnituru - o szerokości nie więcej niż 3 cm) wciąga się w szlufki z lewej strony. Bardziej obrazowo rzecz ujmując: przy zapinaniu, klamrę paska trzymamy w lewym, a końcówkę w prawym ręku. Proszę spojrzeć na spodnie od garnituru - na którą stronę zapinany jest w nich guzik? Dokładnie odwrotnie jest z paskami damskimi do klasycznych kostiumów. Wszystkie inne paski noszone do strojów niezobowiązujących, niezależnie od tego czy damskie, czy męskie możemy nosić dowolnie - na prawą lub lewą stronę.
Co do zapięcia na środkową dziurkę w zasadzie się zgadzam, ale... Elegancki pasek powinien mieć max. 5 dziurek (jeśli więcej, to zawsze ilość nieparzysta) i zawsze być zapięty na środkową, a końcówka paska powinna przechodzić tylko przez pierwszą szlufkę w spodniach. Niedopuszczalna jest taka ilość dziurek, że końcówkę paska mamy na plecach.
Pozdrawiam,
"Specjalistka od pasków"

Anonimowy pisze...

Witam! a mnie ciekawi problem klamry paska i jego powiązania z innymi dodatkami. Podobno należy pilnować zasad stalowa klamra - stalowy pasek (koloru stalowego), a co ze złotym zegarkiem - jaka klamra? Czy stalowa pasuje? A może złota (koloru złotego)? Tylko gdzie taką dostać do czarnego paska?

Anonimowy pisze...

Zniknęło stoisko firmy Andrzej Kłoda w Złotych Tarasach. Ktoś wie, gdzie można je znaleźć?

Anonimowy pisze...

Tak jak napisał Macaroni Tomato - kolor paska dopasowujemy do koloru butów. Co się zaś tyczy klamry, to powinna ona współgrać z pozostałymi elementami "biżuterii": spinkami do mankietów i krawata, zegarkiem, sygnetem itd. Znalezienie złotej klamry może być kłopotliwe, ale myślę, że z mosiężną nie będzie problemu, a efekt wizualny bardzo zbliżony. Osobiście jestem zwolennikiem koloru "srebrnego", łatwiej ze sobą zestawiać stal nierdzewna lub w powłokach galwanicznych, polerowane aluminium, srebro lub nawet białe złoto.

Anonimowy pisze...

Firma Andrzej Kłoda nie ma już własnego stoiska "na mieście". Ich paski można kupić m.in. w sieci salonów "Royal Collection". Można też zamówić lub kupić indywidualnie pasek w siedzibie firmy w Warszawie. Adres jest do znalezienia w internecie.