nowy adres

2/08/2010

Marynarki dwurzędowe część 2.

W poprzednim poście opisałem dwa podstawowe, bo najczęściej spotykane, style dwurzędówek. W tym poście kolejne dwa style. Pozostałe sa już moim zdaniem wyłącznie historyczną ciekawostką.

4x2

Styl ten świetnie nadaje się do marynarek sportowych. Jest pozbawiony górnego rzędu guzików, co obniża jego formalność. W marynarkach z kieszeniami nakładanymi 4x2 jest wręcz jedynym wyjściem.

Dwa funkcjonujące guziki powodują, że może być noszona jak marynarka 6x2 (zapięta na górny lub dolny guzik). Ma więc wszystkie jej zalety, ale też wady (patrz poprzedni post).

4x1

Pozbawiona jest dolnego rzędu guzików, daje się zapiąć tylko na jeden. Funkcjonujący guzik może być umieszczony niżej niż środkowy w marynarkach 6x2, jednak nigdy nie jest tak nisko, jak dolny w marynarkach z 6 guzikami.  Dzięki temu 4x1 ma wydłużony wyłóg, bez groźby zbyt niskiego punktu ciężkości.

Inne rodzaje dwurzędówek są już ogromną rzadkością. Na zdjęciu poniżej Cary Grant w wysoko zapiętej marynarce 8x3. Niżej, rysunek smokingowej marynarki 2x1.Niezależnie od wyboru stylu trzeb pamiętać, że dwurzędówka może mieć tylko kołnierz szalowy (spotyka się dwurzędowe smokingi z takimi wyłogami, ganirturów nie widziałem) lub frakowy (peak lapel). Tradycja każe umieszczać duże i dość ostro uniesione butonierki na obu wyłogach. Dwurzędówki robi się z dwoma szlicami, lub bez. Jeden szlic kłóciłby się z zastosowaniem i historią tej marynarki.

Dwurzędówki nie są marynarkami pierwszego wyboru. Trudno się dziwić, mają mniej zastosowań niż jednorzędówki. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stały się nr 3 albo nr 4 na liście zakupów. 

0 komentarze: